Kendi hayatindan sorumlu olan bireyin 3 cumlesi

Sills, Fish ve Lapworth (1998, sf. 126-128) sorumluluk almanın ilk adımını “Ben buyum” diyebilmek olarak tanımlar. Değişime giden yol tüm duygu, düşünce ve davranışlarımızı yargısızca tamamen kabul etmekten geçer. Her ne kadar ilk anda hoşumuza gitmese de, yok saymaya çalışsak da bize ait olanı bize ait olarak kabul ettiğimizde hikaye de dönüşmeye başlar. O halde yaratıcı uyumumuz sonucunda geliştirdiğimiz yolları “benim” olarak sahiplenmeliyiz: “Bu benim duygum, düşüncem, davranışım. Bana ait”. Bu, dilimizi sorumluluk alarak kullanmamızın ilk adımını oluşturur.

İkinci adım: “Böyleyim çünkü böyle olmayı seçiyorum” demektir. Kendimizi olduğumuz gibi kabul ettikten sonraki adım, an be an çevremize nasıl tepki verdiğimizi seçiyor olduğumuzu fark etmektir. İlk başta bu zor görünebilir, çünkü çoğunlukla “elimde değil”, ya da “o beni bu hale getiriyor” gibi hissederiz. Ancak zamanla başka seçeneklerin de var olduğunu görürüz. Burada soracağımız önemli soru şu anda farklı seçeneklere göre davranmaktan kendimizi nasıl alıkoyduğumuzdur. İlk anda aksi gibi davranmak bize imkansız gelse de, Geştalt terapide amaçlanan nasıl bir hikaye yazdığımıza, nasıl anlamlar verdiğimize yönelik farkındalığımızın artmasıdır. 

Üçüncü aşama “eğer ben seçiyorsam, farklı olanı da seçebilirim” demektir. Sorumluluğun bu aşamasında yaşamımızın kontrolünü üstleniriz. Bu aşamada farklı düşünme ve davranma yollarını seçebilir, deneyebiliriz. Bazen bu kolay olur. Bazense risk almayı içerdiğinden bize daha zor görünür. Tanıdık olan acı verici olsa da öngörülebilirdir. Yeni ise umulmadık olan şeyleri içerebilir. Bu heyecanlı olabildiği gibi korku verici de olabilir. Ancak Geştalt terapisti kişinin ihtiyaçlarının farkına vardıkça doğal olarak sağlıklı olana ve büyümeye doğru gideceğine inanır. 

Sonuç olarak Geştalt yaklaşımına göre başımıza gelen herşeyden sorumlu olmasak da, onlara vereceğimiz tepkilerden ve yaratacağımız anlamdan sorumluyuzdur.
Kaynak

Sills, C., Fish, S. & Lapworth, P. (1998). “Gestalt Counselling”. 3rd Ed. UK: Winslow.

1 thought on “Kendi hayatindan sorumlu olan bireyin 3 cumlesi”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir